Ο Τομέας δομικών έργων απευθύνεται σε εκείνους που επιθυμούν να ασχοληθούν με τη σχεδίαση των τεχνικών έργων και προϋποθέτει  την δημιουργική φαντασία, την καλαισθησία, την παρατηρητικότητα και την κλίση στο σχέδιο.

Το σχέδιο, σαν εργαλείο της Τεχνολογίας, είναι ο καλύτερος τρόπος επικοινωνίας γιατί: Είναι διεθνής. Είναι σύντομος. Είναι ακριβής.

Η ειδικότητα του Τεχνικού Δομικών Έργων & Γεωπληροφορικής των ΕΠΑΛ καλύπτει τη μέση βαθμίδα.  Προετοιμάζει τον αυριανό επαγγελματία ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στη μελέτη και τον σχεδιασμό κάθε τεχνικής εργασίας. Ο Τεχνικός Δομικών Έργων & Γεωπληροφορικής είναι ο επαγγελματίας που συμμετέχει ενεργά στην κατασκευή δομικών έργων (κτιρίων, δρόμων, γεφυρών, κ.ά.). Είναι το κατάλληλα εκπαιδευμένο άτομο, που μπορεί να επέμβει σε όλα τα στάδια των μελετών, καθώς και στα αρχιτεκτονικά/τοπογραφικά σχέδια. Επιπλέον, συντονίζει όλες τις εργασίες, σε άμεση συνεργασία με τον αρμόδιο μηχανικό.

Καταρτίζει λεπτομερή σχέδια μελέτης και κατασκευής. Κάνει την επιμέτρηση του έργου. Επιβλέπει και συντονίζει τα συνεργεία που το κατασκευάζουν . Αξιολογεί την καταλληλότητα των υλικών .Συμμετέχει στη κατάρτιση προϋπολογισμού. Προγραμματίζει το σύνολο των εργασιών.

Χρησιμοποιεί τα όργανα της τοπογραφίας για αποτύπωση και εμβαδομέτρηση ενός οικοπέδου ? περιοχής. Γνωρίζει τα δικαιολογητικά και την σύνταξή τους για την έκδοση μίας οικοδομικής άδειας.

Βάσει του Π.Δ.301/2003 και του ΦΕΚ 257/ Α 75-11-2003.  μπορεί να εργαστεί σε γραφεία εκπόνησης μελετών τεχνικών έργων ως σχεδιαστής. Σε τεχνικές εταιρίες κατασκευής έργων (εργολαβικά γραφεία δημοσίων και ιδιωτικών έργων) ως σχεδιαστής ή εργοδηγός, εκτιμητής κόστους, ελεγκτής ποιοτικού ελέγχου και ως τεχνίτης τοπογραφίας και χαρτογράφησης περιοχών.

Μπορεί επίσης να εργαστεί σε αντιπροσωπείες οικοδομικών υλικών και εργοστάσια παρασκευής σκυροδέματος ή οικοδομικών υλικών. Ακόμα και σε τεχνικές υπηρεσίες του Δημοσίου (Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε, Δήμων, ΔΕΗ, ΟΤΕ, Εθνικό Κτηματολόγιο, Πολεοδομία κτλ).

Οι απόφοιτοι του τομέα Δομικών Έργων των ΕΠΑΛ έχουν την δυνατότητα να διεκδικήσουν την εισαγωγή τους μέσω πανελληνίων εξετάσεων στα τμήματα: ΑΕΙ- ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ, ΤΕΙ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ( Α.Σ.ΠΑΙ.ΤΕ ), ΓΕΩΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑΣ, ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΡΓΩΝ

Τα μαθήματα στα οποία εξετάζονται οι απόφοιτοι του τμήματος κατά τις πανελλαδικές εξετάσεις είναι: Αρχιτεκτονικό Σχέδιο, Οικοδομική, Νεοελληνική Γλώσσα και Μαθηματικά